Pokaż korona gór województwa łódzkiego na większej mapie

Rudzka Góra

wysokość 230.2 m.    wybitność 40.8 m.    izolacja 11.46 km.

położenie Wzniesienia ŁódzkieŁuby


wysokość 264.0 m.    wybitność 39.5 m.    izolacja 7.76 km.


położenie Wzgórza Opoczyńskie


 Około 470 m na północny wschód jest poziomica o wysokości 263,75 m która zamyka większy obszar niż ta która zamyka punkt o wysokości 264 m i który zaznaczyłem na mapie Google.

 Korzystając z okazji wycieczki po rowerowym szlaku Green Velo który kończy się w niedalekiej miejscowości Końskie wjechałem na jedno z niewielu wzgórz które mi jeszcze brakuje w woj. łódzkim. Około sześć kilometrów na południe od miejscowości Białaczów dojeżdżamy do tablicy wskazującej miejscowość Sobień (na mapie Piaski) Zaraz za tablicą jest skrzyżowanie, w prawą stronę droga asfaltowa prowadzi do wioski a w lewo  przed kapliczką nieasfaltowa w las. Wybieramy tą drugą by po 850 metrach skręcić w lewo (2 strzałki na drzewie) 200 m dalej skręcamy w prawo. Po 400 metrach skręcamy w lewo w las by 50 m dalej po krótkim podejściu stanąć na szczycie. Na wierzchołku zostało jedno ramie punktu triangulacyjnego i słupek geodezyjny.
Cesarski Stół

wysokość 312.5 m.    wybitność 36.8 m.    izolacja 1.79 km.


położenie Pasmo Przedborsko-Małogoskie
Węgliska


wysokość 263.2 m.    wybitność 35.0 m.    izolacja 8.35 km.


położenie Wzgórza RadomszczańskieNiżankowice


wysokość 237.90 m.    wybitność 34.7 m.    izolacja 7.62 km.


położenie Wyżyna Wieluńska

 


Górki


wysokość 275.86 m.    wybitność 32.7 m.    izolacja 9.10 km.


położenie Wzgórza RadomszczańskiePartolka (Zabiniec)

wysokość  189.4 m.    wybitność 32.7 m.    izolacja 8.22 km. 


położenie Kotlina Szczercowska  


 Powiedzenie że najciemniej jest pod latarnią chyba ma coś z prawdy bo to ostatni szczyt który odkryłem a znajduje się on w powiecie w którym mieszkam. Następnym odkryciem był dla mnie Szlak Młynów Nad Grabią który mile mnie zaskoczył i który zaczyna się niemal w drzwiach mojego domu i którym niemal tutaj dotarłem. 
 W Witoldowie, między Widawą i Wieluniem, na kilometrze 28.4 drogi krajowej 481  skręcamy w prawo w polną drogę. Po 300 metrach ignorujemy leśną drogę w prawo by po dalszych 100 metrach skręcić w prawo w las, 30 metrów dalej osiągamy słupek geodezyjny z którego zostały dwa ramiona.
Patrol (Piotrów)

wysokość 178.71 m.    wybitność 31.8 m.    izolacja 8.81 km. 


położenie Wysoczyzna Łaska


 W 2023 roku wróciłem na to wzniesienie. Trochę bez wiary że to miejsce może mieć jakąś nazwę zapytałem o nią mieszkańców najbliższego domu. Okazało się że przed wielu laty na szczycie była trzykondygnacyjna wieża przeciwpożarowa i mimo że runęła, miejsce jest nadal znane pod nazwą Patrol. 


Chodakowskie Góry
wysokość 176.25 m.    wybitność 31.8 m.    izolacja 11.74 km.


położenie Wysoczyzna Łaska


 Już z daleka widać antenę w Zygrach która góruje nad lasami które kryją Chodakowskie Góry. Na mapie Geoportalu jest widoczna poziomica która przekracza 176.2 metry oraz gdy zwiększamy skalę możemy się dopatrzeć wysokości 175.8 m. co zgadzałoby się z naszymi obserwacjami na miejscu bo słupek geodezyjny znajduje się nieco niżej niż najwyższy punkt góry. 
 Między Szadkiem i Uniejowem, na trasie 473 w okolicach miejscowości Chodaki skręcamy w prawo obok słupka wskazującego kilometr 51,7. Jedziemy na odcinku 810 metrów w żadnym momencie nie zmieniając kierunku, następnie skręcamy w prawo na wysokości słupka 119/118. Jedziemy leśną drogą 340 m. po czym skręcamy w lewo. Po dalszych 210 metrach skręcamy w prawo tuż za pasieką. Po 70 m. skręcamy w lewo w zarośniętą ale rozpoznawalną drogę. Po dalszych 60 metrach droga się kończy a my kontynuujemy pod górkę. Po 60 metrach natrafiamy na słupek geodezyjny i kilka metrów dalej wchodzimy na najwyższy punkt wzniesienia.
 


Straganowa Góra

wysokość 202.7 m.    wybitność 31.0 m.    izolacja 5.06 km.


położenie Wysoczyzna Złoczewska
Pagórki Niemysłowskie
wysokość 168.8 m.    wybitność 30.6 m.    izolacja 10.84 km.


położenie Wysoczyzna Łaska


 Między Szadkiem i Uniejowem, na trasie 473, w okolicach miejscowości Porczyny skręcamy w lewo obok słupka wskazującego kilometr 42,0. Jedziemy na odcinku 1,6 km. w żadnym momencie nie zmieniając kierunku. Początkowo droga jest mało rozjeżdżona a górka tak powoli się wypiętrza że jest to praktycznie niezauważalne. Skręcamy w prawo i po krótkim podjeździe stajemy na szczycie (70 m. dalej). Najwyższy punkt być może jest w lesie kilka metrów po naszej lewej stronie. Możemy zjechać z drugiej strony wzniesienia po czym skręcamy w prawo i po krótkim odcinku ponownie wyjedziemy na drogę 473.


 

Góry (Chabierów)

wysokość 174.5 m.    wybitność 30.1 m.    izolacja 5.23 km.


położenie Wysoczyzna Turecka


  Istnieje prawdopodobieństwo że szczyt nie przekracza 30 m. wybitności.

  Na krajowej drodze numer 83 w Warcie udajemy się w stronę miejscowości Kalinowa. Po pokonaniu 7,2 km. skręcamy w lewo w piaszczystą drogę. Po 900 metrach skręcamy w lewo (o ile mamy auto tutaj parkujemy),chwilę później, tuż po wjeździe na żwirownie skręcamy w lewo. Pokonujemy nieduży odcinek po krawędzi  żwirowni i zanim osiągniemy grzbiet skręcamy w prawo miedzy kartofliskiem (?) i polem zbożowym. Gdy staniemy na wysokości słupka geodezyjnego skręcamy w lewo. Po wąskim pasie trawiastego pola chwile później staniemy obok słupka geodezyjnego.
 W czasie mojej drugiej wizyty, W 2023 roku, na szczycie nie zastałem słupka geodezyjnego ani żadnego śladu po nim.     
  Według miejscowych kilka gospodarstw na południe od wzniesienia znajduje się za górami, i choć nikt konkretnie nie mówi o wzniesieniach jako Góry myślę że tak można nazwać ten pagórek.
 Góry Bugajskie
wysokość 247.9 m.    wybitność 27.7 m.    izolacja 4.93 km.położenie Wyżyna Wieluńska

 Ostatecznie zdecydowałem się zmienić szczyt Gór Gliżytńskich na Góry Bugajskie. Dojazd do tego nowego szczytu od wjazdu na żwirownie opisuje z pamięci. Między Działoszynem i Praszką na kilometrze 83,8  krajowej drogi numer 42 skręcamy w prawo w kierunku Węży. Jedziemy na odcinku 0,97 km i następnie skręcamy w lewo do Młynek. Mijamy kilka budynków i po 0.47 km dojeżdżamy do skrzyżowania na końcu wsi. Tutaj skręcamy w prawo aby po 30 metrach skręcić w lewo. Piaszczystą drogą pniemy się na odcinku 220 m do wjazdu do żwirowni gdzie skręcamy w prawo. Kierujemy się na najodleglejszy kraniec żwirowni gdzie po jego prawej stronie jest wjazd na skarpę. Między drzewami jest pas wolny od zieleni który wyraźnie wskazuje że kiedyś prowadziła tędy droga. Po niedługim odcinku las się rozrzedza i skręcamy w lewo na najwyższy punkt wzniesienia. Na zalesionym szczycie nie było niczego. Dla pewności że osiągnęliśmy najwyższy punkt tych wzniesień należy wrócić do wjazdu do żwirowni i zamiast skręcić w prawo skręcamy w lewo i 140 m dalej osiągamy najwyższy punkt drogi. Tutaj skręcamy w lewo i na przełaj po lesie po 80 metrach stajemy na szczycie Gór Gliżyńskich (na niektórych mapach widnieje jako Przypiecek). Na szczycie nie ma niczego. Żeby bardziej skomplikować wszystko na niektórych mapach jest jeszcze jeden wierzchołek Lisia Góra który pojawia się jako najwyższe wzniesienie.


Kurek


wysokość 208.4 m.    wybitność 29.3 m.    izolacja 32.71 km.

położenie Wysoczyzna Złoczewska

  Na mapie zaznaczyłem poziomice (207,5 m.) która zamyka największy obszar, 1,9 km. na północny zachód jest inna poziomica o tej samej wysokości.  Nie wykluczone że właśnie to drugie miejsce jest wyższe ponieważ jego zbocza są nieco bardziej strome. Istnieje duże prawdopodobieństwo że szczyt przekracza 30 m wybitności. Na szczyt wróciłem w 2023 roku po tym jak za pomocą odpowiednich przyrządów odkryłem że prawdziwy szczyt znajduje się blisko na północ, w przeciwieństwie do tego co wskazywała poziomica.
 Według miejscowych na szczycie była kiedyś baza wojskowa a wzgórze nieco wyższe i widoki rozciągały się na wiele kilometrów. Również według miejscowych szczyt nie ma nazwy. Szczyt jest najwyższym wzniesieniem wysoczyzny i ewentualnie można byłoby nazwać Wysoczyzna Złoczewska HP.
 

 Kurek zajmuje 46. miejsce na liście Szczytów z Największą Izolacją w Polsce.
 


 Góra Marii / Górka Parzęczewska


wysokość 170.0 m.    wybitność 29.3 m.    izolacja 5.59 km.


położenie Wysoczyzna Łaska


  Istnieje duże prawdopodobieństwo że szczyt przekracza 30 m. wybitności.
  Na mapie geoportalu nie ma żadnego punktu wysokościowego. Zaznaczyłem centralną część terytorium który zamyka poziomica o wysokości 170,0 m. Dla tych którzy nie zadowalają się 30 szczytami zrobiłem tabelkę 50 najwybitniejszych szczytów. Możecie zrobić zdjęcie z ekranu i wypełniać ją podobnie jak ja to robię.1 komentarz:

  1. Witam, co się tyczy góry Chełmo, na pewno była tam wieża widokowa, gdyż w latach 80 - tych miałem przyjemność ją oglądać, trzydzieści lat później została rozebrana, warto dodać kilka słów o nieczynnym kamieniołomie od południowej stronygóry, pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń