Pokaż korona gór województwa łódzkiego na większej mapie

Góra Kamieńsk

wysokość 393 m.    wybitność 179.8 m.    izolacja 71.91 km.

położenie Wysoczyzna Bełchatowska

  Choć chodzi o sztuczne wzniesienie nie sposób pominąć Góry Kamieńsk na naszej liście. Góra jest zwałowiskiem pobliskiej kopalni węgla brunatnego.
  Na wojskowej mapie  widnieje wysokość 386 m.n.pm., jednak w tym  punkcie powstało składowisko gipsu co nieco zmieniło topografię terenu. Również optycznie wygląda że najwyższy punkt znajduje się w innym miejscu.(byłbym wdzięczny za dokładny pomiar na G.P.S.) W pobliżu Kleszczowa i Szczercowa powstają nowe zwałowiska które być może znajdą się na liście.
 Góra Kamieńsk zajmuje 10. miejsce na liście Szczytów z Największą Izolacją w Polsce.
  W czasie naszej drugiej wizyty, tym razem rowerowej, rozbiliśmy namiot nieopodal szczytu. To chyba najbardziej spektakularne miejsce w województwie gdzie można spędzić noc.
  

  Trasa: Z łatwością można przegapić zjazd na Górę Kamieńsk. Jadąc od strony Bełchatowa, od skrzyżowania w Kalisku należy pokonać 3,3 km. i skręcić w lewo. Stąd pniemy się do góry aż do punktu widokowego po naszej prawej stronie (370 m.n.p.m.). Tutaj można zaparkować samochód. Kontynuujemy prosto aż do wejścia na składowisko gipsu. Wtedy zmieniamy drogę na równoległą (i piaszczystą) po prawej stronie która następnie biegnie po krawędzi usypiska. Tuż po tym jak dotrzemy na sam koniec krawędzi skręcamy w lewo i natychmiast osiągamy najwyższy punkt góry. Gdy wróciliśmy na szczyt rok póżniej w 2014 roku, niedaleko szczytu postawiono antenę.  Zamykamy kółko po przeciwnym brzegu składowiska i wracamy do punktu widokowego. Wszystko zajmie nam ok. godziny.

3 komentarze:

 1. Szukam danych dotyczących wybitności Góry Kamieńsk, a mianowicie: Prominence Parent (nazwa i współrzędne) oraz Key Col (nazwa i współrzędne). Czy jest szansa otrzymania takich danych?
  kontakt: Bartosz Kuźma, sota.poland(at)gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 2. CK jest na S od Hub Ruszczyńskich u stóp G. Kamieńsk ok. 260m na S od punktu 219,7 PP z ponad 100 m wybitności to chyba G Janowskiego

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dziękuję za podpowiedź

  OdpowiedzUsuń